Výňatek z kapitoly >> Čerstvá poranění

Povrchové i hlubší poranění kůže zasahující do svaloviny je dobré ihned po zranění ošetřit čerstvou urinou. Urina nejenže zastaví drobné i větší krvácení z malých cévek, ale má i analgetické a dezinfekční účinky (viz prostoglandiny, které tělo začne ihned po zranění vylučovat), avšak zajistí také zhojení bez jizev.

Na poranění přiložíme nejlépe přežehlený bílý batistový kapesník, namočený v čerstvé urině. Obvaz překryjeme papírem na pečení a převážeme bílým kapesníkem. Neustále udržujeme obvaz vlhký tím, že kapátkem urinu do spodního obvazu přidáváme. Poranění po 48 hodinách převážeme (pokud se nejedná o oděrku, tu opakovaně zvlhčujeme, ale nebalíme) a použijeme stejný postup až do úplného vyhojení.

Sama jsem se o tom mnohokrát přesvědčila. Prvně, když jsem si při pádu ze židle roztrhla předloktí o poškozený rathanový výplet. Rána byla dlouhá 20 cm a hluboká asi 1,5 mm. Po přiložení čerstvé uriny rána přestala krvácet a do týdne se odloupl strup. Po 14 dnech zbyla na předloktí pouze dlouhá, jako vlas silná nepigmentová čára, přestože u mne se poranění obyčejně hojí keloidem (zbytnělou tuhou jizvou nepravidelného tvaru).

Podruhé jsem si ve spěchu zapomněla poslední část ukazováčku ve dveřích auta a zabouchla je i s prstem. Na lůžku nehtu byla známá “borůvka”, celý poslední článek ukazováčku byl okamžitě tmavě modrý, krvácel a kůstka byla zlomená.

Nebudu popisovat své pocity po tomto malém úrazu, ale moje první reakce byla dát prst do urinového zábalu. Pocítila jsem okamžitou úlevu a během čtyř dnů, po které jsem balila prst do zábalů, se urinou rozpustil i hematom a vytekl do obvazu. Pak jsem přiložila speciální mastičku na dočištění nehtového lůžka. Během krátké doby se objevila silná bolest a já jsem se opět vrátila k urinovým obkladům, po kterých došlo ke zklidnění bolestí. “Borůvka”, která na prstě obyčejně přetrvává několik týdnů, byla brzy pryč. Nový nehet a kůstka byly nad očekávání rychle v pořádku.

Na jedné z mých přednášek jsem se setkala se starší paní, která si jako jedenáctiletá při řezání slámy strčila ruku do řezačky. Byla to pravá ruka a hrozila amputace. Když si ruku dala do urinového zábalu, bolest se zmírnila, rána zatáhla, došlo ke změnám, které umožnily upustit od amputace. Ani jako lékař bych nedokázala poznat, že ruka je po takovém velkém úrazu, a to bez jizev.

Distorse - podvrtnutí

Jsou to úrazy velmi časté, které nás mohou imobilizovat prostřednictvím sádry na dlouhou dobu. A dá se tomu předejít.

Moje známá, která byla v osmém měsíci těhotenství, si při procházce v lese podvrtla kotník. Po obtížné cestě domů mi zavolala a sama si ihned aplikovala urinu a tvaroh. Urinové obklady a tvaroh vyléčily kotník natolik, že když jsem za ní nadruhý den přijela, po otoku již nebyla ani stopa a mohla se pohybovat bez opory.

U poranění přikládáme čerstvou nebo odpařenou urinu; ta má výraznější účinky. Je-li výron opakovaně na tomtéž místě, prodloužíme dobu obkladů o několik dnů. Urinové obklady střídáme s obklady z měkkého tvarohu. Obklad první den po úrazu měníme po jeho zahřátí, druhý den po dvou hodinách. Střídavě přikládáme obklady až do vymizení všech příznaků.

Na noc je velmi účinné zabalit postižený kloub do měkkého tvarohu. Vrstva by měla být silná aspoň 1 cm. Na tvarohový zábal přiložíme papír na pečení a končetinu důkladně zabalíme, například do ponožky. Ráno podle výsledku pokračujeme v urinových zábalech.

V této kapitole je popsána urinoterapie poranění:

Distorse - podvrtnutí
Kontuze - pohmoždění
Hematomy - krevní podlitiny

zpět>> MUDr. Vilma Partyková: Urinoterapie a nemoci