Výňatek z kapitoly >> Akné - trudovitost

Trudovitost je kožní onemocnění charakterizované zánětem mazových žláz. Nejčastěji vzniká u dospívajících vlivem hormonálních změn a díky nadměrné tvorbě mazu. Kůže je zpravidla mastná. Na pleti se projevuje od jednoduchých komedomů (černé tečky) až po rozsáhlejší hnisavé vyrážky s následným zjizvením. Podstatný podíl má zde nevyvážená strava a zahleněné očistné orgány, zejména tlusté střevo. Jestliže stolice v tlustém střevě kvasí, do krve se dostávají se živinami hlavně toxické substance. Každá léčba zabere rychleji a účinněji, je-li tento významný vylučovací orgán čistý.

Trudovitostí bývá nejvíce postižen obličej, hrudník a horní část zad. Vymačkáváním komedonů a hnisavých vyrážek se infekce zanáší do hlubších vrstev kůže a jeho výsledkem jsou nepěkné jizvy, někdy i pigmentace. Akné většinou v dospělosti ustupuje, ale zasáhne-li hlubší vrstvy, zůstávají jizvy.

Velmi důležitá je vyvážená strava (vyloučit ostrá a kořeněná jídla, škodí nadbytek glycidů a živočišných tuků, čokoláda, ostré sýry apod.). Velmi důležité je udržovat čisté tlusté střevo a dbát na jeho pravidelné vyprazdňování.

Pijeme 100 ml uriny 3–4krát denně; jestliže nejsme s to překonat bariéru, zavádíme 30–50 ml uriny do konečníku po předchozím vyprázdnění stolice anebo po výplachu střev klystýrem. Urinu zavedeme do konečníku pomocí balonkového klystýru vleže a dbáme, aby se všechna urina z tlustého střeva vstřebala. Tak jako u všech nemocí, je možné kapat pod jazyk 10 kapek čerstvé nebo odpařené uriny 5–6krát denně.

Na postižená místa přikládáme urinové obklady buď z uriny odstáté, anebo z čerstvé uriny odpařené na ¼ původního množství. Obklady necháme působit 20–30 minut, poté místo opláchneme vlažnou vodou bez mýdla. Během dne můžeme ještě postižená místa potírat urinou odpařenou na ¼ původního množství, necháme zaschnout a nemyjeme.

Vhodná je krátkodobá hladovka (7 dnů) s pitím uriny, zejména u rozsáhlejšího postižení kůže. Během hladovění provádíme denně ráno a večer klystýr a každodenně 15–20 minut masáž celého těla urinou odpařenou na ¼ původního množství.

zpět>> MUDr. Vilma Partyková: Urinoterapie a nemoci