Výňatek z tématu >>Co a proč musí organismu dodat strava

Enzymy

Jídlo musí být v organismu chemicky rozloženo a proměněno na stavební látky pro výživu a stavbu buněk. Životní sílou této proměny jsou minerály, stopové prvky, enzymy a vitamíny, nacházející se v syrovém jídle. Tato proměna je řízena ničím nenahraditelnými enzymy, které si organismus vytváří sám, a enzymy podporujícími trávení, přijímanými ze syrových rostlinných složek stravy.

Každý enzym je specializován na určitou činnost orgánu a je důležitý pro jeho správnou činnost. Enzymy jsou velmi citlivé na působení zev­ních vlivů (teplota, kyselost, některé jedy). Pro tvorbu a činnost většiny enzymů jsou nezbytné vitamíny, zejména ze skupiny B, nebo stopový prvek, které si tělo nedokáže samo vytvořit, a jejichž jediným zdrojem je přijatá živá potrava.


Činnost některých enzymů:

Ptyalin rozkládá ve slinách cukry na maltózu.

Rennin působí srážení mléka v žaludku a přeměnu mléčné bílkoviny kaseinu na aminokyseliny. Také uzpůsobuje minerály v mléce (Ca, P, Mg, K) ke vstřebání do krve.

Pepsin štěpí bílkoviny, lipáza štěpí tuky mléka a sýru. Kyselina chlorovodíková (kyselina žaludeční) štěpí bílkoviny a celulózu a ničí baktérie dopravované do žaludku jídlem.

Kyselina žaludeční se účastní vyrovnávání acidobazické rovnováhy a vstřebání železa. Ve střevech žluč emulguje tuky a účastní se peristaltiky střev.

Pankreatická lipáza mění tuky na mastné kyseliny a pomáhá vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E).

Trypsin je další pankreatický enzym dokončující rozklad mléčných bílkovin po pepsinu a renninu.

Amyláza dokončuje trávení škrobů.

Laktáza rozkládá laktózu (mléčný cukr).

Zmínila jsem jen malou část z obrovského množství enzymů, jichž je přes dva tisíce.

Enzymy (starší označení: fermenty) jsou bílkovinou, která už v malém množství působí jako biokatalyzátor – urychlovač určitého biochemického děje. Tento děj by v organismu probíhal velmi pomalu, nebo by nenastal vůbec.

Enzymy nás chrání před záněty, rozpouštějí krevní sraženiny a nádory, vyhlazují jizvy, ruší nepříznivé účinky škodlivých látek. Pomáhají tvorbě a vylučování močoviny, srážení krve, okysličování krve a tkání. Jsou zodpovědné za normální běh všech procesů v těle, za duševní a fyzické zdraví.


Aby měl organismus dostatek enzymů, musíme mu pomoci:

Dvě třetiny stravy by měla tvořit syrová strava.

Jídlo připravujeme z čerstvých surovin, co nejdříve po sklizni.

Zmraženou zeleninu, kterou v zimě používáme namísto čerstvé, zpracujeme ihned po rozmrazení.

Pokud budeme zeleninu nebo ovoce tepelně upravovat, vaříme je co nejkratší dobu v páře. Zelenina má být křupavá a napůl syrová, ničíme tak jen část enzymů.

Potravu důkladně kousejme, protože enzymatické trávení začíná už v ústech.

Pijme mléko syrové. Hodně enzymů obsahuje kozí mléko.

Jezme co nejvíce domácích fermentovaných jídel: domácí kvašené zelí a kvašenou zeleninu, kyselé mléko, kefír, jogurt, tvaroh.

Nezapomínejme jíst naklíčené syrové obilí a semínka.

Pijme čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny ihned po odstředění šťávy. Ovocné a zeleninové šťávy navzájem nemícháme.

Obohaťme svou stravu jídly bohatými na enzymy, jako jsou med a pivovarské kvasnice.

 

dále>> MUDr. Vilma Partyková: Vaříme nemocným rakovinou a nejen pro ně >> Zpět