Výňatek z tématu >> Podíl stravy na udržení zdraví

Rakovina je celkovým systémovým onemocněním. Jednou z vyvo­lávajících příčin je zahlenění organismu v důsledku nadměrného příjmu, nevhodně připravované a nevyvážené potravy. Tkáně podlehnou tomuto onemocnění, až když jsou oslabeny jedy z usazených nečistot, roznášených dále krví a ukládaných v těle. Když nebudeme trvale pečovat o očistu organismu, a současně vědomě bránit jeho zahleňování škodlivinami, najdou si usazené hleny své působiště ve střevě, cévách, mozku, kloubech, tělesných orgánech, zkrátka v celém těle.

Mnoho dietologů zdůrazňuje, že zásadotvornou stravou očišťujeme svou krev od toxických látek. Syrové ovoce a zelenina by proto měly tvořit 60 až 75 % naší stravy. Naproti tomu mají na tvorbu usazenin velice negativní vliv kyselinotvorné potraviny jako jsou bílá mouka, rafinovaný cukr, maso i ryby, všechny konzervované potraviny, dále káva, čaj, alkohol, ostrá a grilovaná jídla, uzeniny, chemicky ošetřované sladké nápoje apod. Vydatně škodí špatná skladba potravin a stravovací režim, častý stres, kouření, nedostatek tělesné aktivity a přiměřeného odpočinku, přejídání a jídlo na noc. Dochází k chronické autointoxikaci, samootravování organismu.

Autointoxikace je nejhorší a nejkrutější nepřítel v boji o zdraví a dlou­hověkost. Příznaky jsou bohužel příliš povšechné a velmi málo vědecky probádané. Nadbytek cizorodých látek v krvi doprovázejí chorobné, střídavé nálady, nespokojenost, napětí, přehnaný strach.

Náš běžný normální stav musí být radostný, veselý, optimistický, nenucený. Být si jistý a spokojený sám se sebou. Proč se cítíme nesví i tehdy, kdy nám je osud příznivě nakloněn? Je možné jedno vysvětlení: může za to silné znečištění naší krve. Nejhorší je, že autointoxikace roste s věkem.

Nahromaděné usazeniny, obecně nazývané hleny, z nás dělají bezdůvodně pesimisty. Zpravidla v sobě nenacházíme dost sil, abychom se jich zbavili. Draze platíme za špatné návyky a to pokaždé, když se sytíme mrtvou, vitamínů zbavenou stravou. Draze platíme za to, že polykáme různé léky, když to není nutné. Kazíme si zažívání a životně důležité orgány, narůstá znečištění škodlivinami, trpí tím celý organismus.

Navštíví–li nás nemoc, hlásí nám, že jsme někde udělali chybu, nebo několik chyb. A je to důvod k zamyšlení, že s celkem – organismem není něco v pořádku:

Dodáváme tělu dostatek přírodních vitamínů, živých enzymů, minerálů a stopových prvků? Neničíme je nevhodným kuchyňským zpracováním? Nezanášíme příliš organismus škodlivinami?

Přestože není možné se všem škodlivinám vyhnout, musíme po zbytek života něco dělat pro své zdraví:

1.    Abychom obnovili plynulou práci našeho organismu, je nutné z těla odstranit, co mu v tom překáží. Usazeniny nejen intoxikují organismus, ale brání v přísunu živin a energie do buněk. Současně zabraňují úplnému vyloučení odpadních látek, které vznikají při metabolismu, procesu přetváření potravy na energii. Organismus bychom měli očišťovat hladověním. Zde doporučuji umírněnost, ale pravidelnost.

2.    Abychom organismus co nejméně zatěžovali škodlivinami, je nutné dopřát mu zdravou životosprávu a kvalitní stravu.

A právě o to se snaží kniha Vaříme nemocným rakovinou a nejen pro ně.

Tuto knihu jsem pojala tak, aby se čtenář mohl sám přesvědčit, že se jídlem může rakovině bránit, a jak by se měl jídlem léčit. Proto má odbornou část, zaměřenou na vysvětlení léčebných účinků četných druhů potravin. Jako lékařka vřele doporučuji každému, zdravým i pacientům, aby se s nimi ve vlastním zájmu seznámil.

Kniha je současně kuchařkou se 410 recepty a tipy na pestrá jídla, jaká si v boji s nemocí můžeme dovolit. Na jídlo se těšíme i jako na společenskou záležitost setkání s rodinou a přáteli. Dopřejme si této radosti. Nesmíme však připustit, aby jídlo organismu více škodilo, než prospívalo. Naslouchejme svému tělu!

 

dále>> MUDr. Vilma Partyková: Vaříme nemocným rakovinou a nejen pro ně >> Zpět