Výňatek z kapitoly >> Urina jako kosmetický prostředek

Neznám lepší prostředek k udržování hladké sametové pleti a proti vráskám, než je urina. Její čistící a výživné hodnoty nemůže nahradit sebedražší krém. Nic nezregeneruje povadlou pokožku rychleji a lépe než odstátá nebo odpařená urina. Urina se rychle a beze zbytku vstřebá do kůže a ztrácí pach. Nejúčinnější je urina odpařená na ¼ původního množství a urina odstátá do 3 dnů.

Protože urina po nanesení působí lokálně a vazodilatačně (zlepšuje prokrvení, ředí krev a snižuje její viskozitu), zvyšuje se tak přísun živin a ve zvýšené míře se odplavují metabolity. Látky obsažené v urině působí na tonus kůže tím, že vracejí do buněk vodu, čímž kůži napínají. Urina je velmi účinná a zabraňuje tvorbě drobných venektázií na pokožce obličeje a zabraňuje vzniku pomerančové kůže na stehnech.

K masážím se může používat urina odpařená na ¼ původního množství nebo urina odstátá do 6 dnů. Délka masáže závisí na stavu naší pokožky. Stačí, když masáž děláme denně 15–20 minut, ale může se provádět i déle. Na obličej si můžeme udělat obklad z jemné bílé vlněné látky, do níž vystřihneme otvory pro oči a ústa. Obklad namočíme do příslušné uriny a necháme působit 20–30 minut. Po masáži a obkladu necháme ještě urinu na kůži zaschnout a pak se vlažnou vodou osprchujeme. Nepoužíváme mýdlo.

Vypadávání vlasů a poškození vlasů barvením

Urinu lze velmi účinně použít při vypadávání vlasů způsobených různými příčinami a jejich narušením častým barvením. Urina zlepší výživu vlasu, vlas oživne, dostane ztracený lesk a zesílí. Děláme si zábaly z uriny odstáté až 6 dnů anebo odpařené na ¼ původního množství.

Po dvojím umytí vlasů šamponem důkladně promasírujeme vlasy buď urinu odstátou do 6 dnů, anebo urinou odpařenou na ¼ původního množství, pak si na hlavu dáme mikrotenovou čepici, zabalíme hlavu do ručníku a necháme působit ½-1 hodinu. Poté vlasy opláchneme pouze vodou a osušíme. Tuto proceduru provádíme podle potřeby 1krát týdně nebo i častěji.

Ragády - trhliny

Jde o štěrbinovité, různě hluboké (často zasahující až do svaloviny) praskliny kůže, vznikající jejím vysušením a rohovatěním. Nejčastěji se objeví na rukou, pokud dlouhodobě pracujeme s odmašťovacími prostředky a opomíjíme promašťování rukou nejlépe vepřovým sádlem. Dalším exponovaným místem jsou paty nohou. Hluboké ragády jsou bolestivé a velmi znepříjemňují život.

Urinu jako výtečný prostředek zvlhčování máme vždy k dispozici a využijeme toho. ...

V této kapitole se dozvíme o urinoterapii při onemocněních:

Vypadávání vlasů a poškození vlasů barvením
Ragády - trhliny
Kandidóza - monilióza
Dermatomykózy
Scabies - svrab
Furunkl, karbunkl, gangréna - sněť
Akné - trudovitost

zpět>> MUDr. Vilma Partyková: Urinoterapie a nemoci