Výňatek z kapitoly >> Zánětlivá postižení pohybového aparátu

V této kapitole se dozvíme o urinoterapii při onemocněních:

Progresivní polyartritida
Bechtěrevova nemoc
Revmatická onemocnění šlach a periostu
Osteoporóza – řídnutí kostí
Phlebitis – zánět žil
Varices cruris – křečové žíly
Migréna

Zánětem reaguje organismus na infekční, mechanické nebo chemické poškození tkáně. Prvními příznaky jsou bolest, otok, zarudnutí, zteplání, porucha funkce. Patří sem skupina onemocnění pohybového aparátu (páteře, kloubů, svalů a šlach), vyvolaných různými původci.

Progresivní polyartritida

U nás jde o onemocnění dost časté, postihující převážně ženy. Projevuje se bolestmi, otokem a pozdější deformací až ankylózou kloubů. Onemocnění začíná nejčastěji v období přechodu a nejdříve se projeví na drobných kloubech rukou s pozdějším onemocněním dalších kloubů. Příčina onemocnění je dosud neznámá, předpokládá se působení autoimunity. Onemocnění nelze vyléčit, ale ve většině případů se podaří jeho postup zpomalit nebo zastavit.

U tohoto onemocnění je pacient vždy pod silnou medikamentózní hormonální clonou. Zvolíme-li urinoterapii, měli bychom použít vlastní urinu ve formě kapek nebo při akutní exacerbaci onemocnění formu homeopatickou, ale i obklady a kataplazmy z uriny dárce.

Zvolíme-li urinu ve formě kapek, užíváme 4–5krát denně 10 kapek čerstvé uriny pod jazyk, anebo si připravíme urinu jako homeopatikum a užíváme ji 3krát denně 10 kapek. Na klouby můžeme použít buď urinu odstátou až 6 dnů, nebo urinu odpařenou. Je-li to možné, upleteme si vlněné pomůcky.

Rukavice či nákolenice namočíme do připravené uriny pokojové teploty, navlékneme na postižené místo, zabalíme do papíru na pečení, překryjeme ručníkem a necháme působit 2–3 hodiny. Pak postižené místo omyjeme v teplé vodě a na hodinu teple zabalíme, abychom zabránili podchlazení kloubů.

Obklady přikládáme až do zlepšení stavu. U citlivých jedinců se mohou účinky uriny projevit bouřlivěji, je to známka, že urina účinkuje. V tomto případě je možné také obklad přikládat obden. Je ale dobré vydržet a v péči nepolevovat, vše se zmírní. Je potřebné vždy naslouchat svému tělu a přizpůsobit se jeho reakci.

U pokročilejšího onemocnění je možné přikládat kataplazmy. Pokud je kloub zanícený a teplý, kataplazma má mít pokojovou teplotu. Výsledek je závislý na našem přístupu. Uriny není potřebné se bát, je to produkt vytvořený naším organismem. Abychom mohli žít a přežít, vytváří si látky jemu prospěšné a také léčivé.

Zpět>> MUDr. Vilma Partyková: Urinoterapie a nemoci